zapalenie oskrzeli u dzieci

Zapalenie oskrzeli u dzieci – czym jest, kiedy występuje, jak często, dlaczego, jakie są objawy jak leczyć   

Zapalenie oskrzeli to proces zapalny obejmujący oskrzela, niezajmujący jednak płuc. W znacznej większości przypadków za jego rozwój odpowiadają wirusy, takie jak adenowirusy, rhinowirusy, RS- wirusy, wirusy grypy czy paragrypy. Wirusy te powodują najczęściej przeziębienie, ale niekiedy objawy obejmują również drogi oddechowe i rozwija się właśnie zapalenie oskrzeli. Ponadto, zapalenie oskrzeli może się rozwinąć jako powikłanie po przebytym przeziębieniu. Znacznie rzadziej dochodzi do zakażenia bakteryjnego (mniej niż 10% wszystkich zakażeń). Podobnie jak w przypadku wirusów wywołujących przeziębienie do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni i pośredni. Należy zatem pamiętać o zachowaniu zasad higieny, myciu rąk oraz unikaniu dużych skupisk ludzkich, szczególnie w okresie zwiększonej zachorowalności na infekcje wirusowe. Patogeny, które dostały się za pomocą górnych dróg oddechowych do organizmu wnikają do komórek nabłonka dróg oddechowych, namnażają się w nich i powodują ich uszkodzenie. Zajęty nabłonek traci zdolność prawidłowego pełnienia swojej funkcji. Często rozwija się także reakcja zapalna, a we krwi zaczynają krążyć jej mediatory i dochodzi do rozwoju objawów uogólnionych, takich jak gorączka.

Objawy ostrego zapalenia oskrzeli to:

  • Kaszel- jest to najczęstszy objaw występujący u dzieci, z jakim rodzice zgłaszają się do pediatry. Zwykle niepokoi ich dokuczliwy i silny charakter tego kaszlu. Kaszel w trakcie trwania choroby ewoluuje- najpierw jest suchy a po pewnym czasie staje się produktywny, dzieci wykrztuszają wydzielinę śluzowo-ropną.
  • Odkrztuszanie wydzieliny,
  • gorączka,
  • świszczący oddech – objaw obturacji oskrzeli, u najmłodszych dzieci i niemowląt występuje oddech spłycony, tzw. sapka.
  • Bóle mięśni i stawów.

W zależności od drobnoustroju wywołującego infekcję mogą pojawić się również objawy z innych układów, takie jak biegunka, zapalenie spojówek czy zapalenie błony śluzowej nosa i zatok.

Ze względu na fakt, że znaczna większość ostrych zapaleń oskrzeli, bo aż około 90%, wywoływanych jest przez wirusy, w ich leczeniu nie stosuje się rutynowo antybiotyku. Antybiotyki to substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, nieaktywne wobec wirusów. Leczenie przyczynowe, czyli skierowane przeciwko konkretnemu drobnoustrojowi stosuje się w rzadkich przypadkach np. w krztuścu lub grypie.

W leczeniu w warunkach domowych stosuje się:

  • leki przeciwgorączkowe,
  • odpowiednie nawadnianie – jest to szczególnie istotne w okresie gorączki, kiedy organizm ma większe tendencje do odwadniania się. Ponadto, w trakcie infekcji dziecko wykonuje więcej oddechów na minutę , więc wytraca więcej pary wodnej z wydychanym powietrzem. Oznacza to, że wzrasta zapotrzebowanie organizmu na wodę, czyli dziecko powinno wypić więcej wody niż pije w okresie zdrowia. Woda rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej usuwanie.
  • leki mukolityczne - rozrzedzające i ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny. Rodzice powinni zostać poinformowani, aby leki te stosować najpóźniej do godziny 16. W przeciwnym razie odkrztuszanie wydzieliny w godzinach wieczornych i nocnych uniemożliwi dziecku spokojny sen.
  • leki sekretolityczne – ułatwiają usunięcie wydzieliny wskutek zwiększenia jej nawodnienia i objętości oraz zmniejszenia lepkości. Przypisywane jest im również działanie redukujące stan zapalny. Ze względu na swój mechanizm działania nie mają limitu czasowego, można je podawać dzieciom również w godzinach wieczornych.
  • leki rozszerzające oskrzela – jeśli występują objawy obturacji oskrzeli, duszności, leki są wypisywane na receptę po konsultacji z pediatrą.
  • odpowiednie warunki w domu. W pokoju, w którym dziecko przebywa powinny być spełnione warunki, które poprawiają przebieg infekcji. Musimy zadbać o: odpowiednią temperaturę pomieszczenia (w przedziale między 20 a 22°C), odpowiednią wilgotność (pomiędzy 40% a 70%) oraz o jakość powietrza czyli niski poziom zanieczyszczeń (w tym celu warto zakupić do domu oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA).

Leki przeciwkaszlowe – chociaż łagodzą odruch kaszlu, ułatwiając np. przespanie dziecku nocy to jednak zatrzymują naturalne odkrztuszanie wydzieliny, przedłużając tym samym proces zdrowienia i z tego względu nie są zalecane u dzieci poniżej 2 roku życia.

Wszystkie wymienione sposoby leczenia to postępowanie objawowe. W większości przypadków postępowanie przyczynowe nie jest konieczne, ponieważ choroba ustępuje samoistnie w ciągu około 7 dni. Dłużej mogą utrzymywać się objawy nadreaktywności oskrzeli, czyli kaszlu w kontakcie na przykład z zimnym powietrzem, jednak i one mijają po kilku tygodniach.

Sinupret® krople

Sinupret® krople

  • Znika blokada nosa²
  • Ustępuje zatokowy ból głowy¹
  • Można swobodnie oddychać²

Zarezerwuj lek w najbliższej aptece i zapłać przy odbiorze lub kup online

gdzie kupic sinupret krople

Zarezerwuj Sinupret krople

kup krople Sinupret

Kup Sinupret krople

Powiązane artykuły

Loading...
Loading...
Loading...

1Neubauer, März Placebo-controlled, randomized, double-blind clinical trial with Sinupret sugar-coated tablets on the basis of a therapy with antibiotics and decongestant nasal drops in acute sinusitis. Phytomedicine 3, 1994, 177-181.

2März R.W., Ismail C., Popp M.A.: Action profile and efficacy of a herbal combination preparation for the treatment of sinusitis.Wien Med Wochenschr 1999; 149: 202-208

Nazwa produktu leczniczego: Sinupret, krople doustne, roztwór. Skład: 100 g kropli zawiera 29 g ekstraktu składającego się z: korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka z kielichem, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny. Produkt leczniczy zawiera 19% (v/v) etanolu. Postać farmaceutyczna: Krople doustne, roztwór. Wskazania do stosowania: Wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok. Produkt jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne. Wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy i nadkwasota żołądka. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

Nazwa produktu leczniczego: Sinupret, tabletki drażowane. Produkt złożony. Postać farmaceutyczna: tabletki drażowane. Wskazania: Wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok. Produkt roślinny jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

Nazwa produktu leczniczego: Sinupret extract, tabletki drażowane. Skład: 1 tabletka drażowana zawiera 160 mg suchego wyciągu złożonego z korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny. Postać farmaceutyczna: Tabletka drażowana. Wskazania do stosowania: Roślinny produkt leczniczy wskazany do stosowania u dorosłych w leczeniu ostrych niepowikłanych stanów zapalnych zatok przynosowych (ostrego niepowikłanego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych) z objawami takimi jak katar, niedrożność nosa, ból głowy, ból lub uczucie rozpierania twarzy. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroba wrzodowa. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.