Przejdź do treści
Sinupret®
Sinupret®

Znika blokada nosa<sup>2</sup> Ustępuje zatokowy ból głowy<sup>1</sup> Można swobodnie oddychać<sup>2</sup>

Korzeń goryczki

Korzeń goryczki (Gentianae radix); Goryczka żółta (Gentiana lutea); Gentianaceae

Korzeń goryczki pozyskuje się z 3-4 letnich roślin, zbiera jesienią i szybko suszy.

Właściwości lecznicze

Zawiera substancje goryczowe, tzw. sekoirydoidy. Wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci, jest określany jako lek sekretolityczny. Korzeń goryczki wykazuje ponadto działanie immunostymulujące, grzybobójcze oraz przeciwzapalne. Wykorzystywany jest m.in. w infekcjach górnych dróg oddechowych.

Występowanie

Goryczka występuje w licznych krajach, w tym w Polsce w rejonach wysokogórskich  – na łąkach Tatr i Karpat. W Polsce podlega ochronie.

Kwiat bzu czarnego

Kwiat bzu czarnego (Sambuci flos); Bez czarny (Sambucus nigra); Caprifoliaceae

W lecznictwie wykorzystuje się kwiaty / kwiatostany.

Właściwości lecznicze

Najważniejszym składnikiem surowca są flawonoidy, kwasy fenolowe. W fitoterapii stosowany jest przede wszystkim jako środek napotny, lekko moczopędny. Używany także w formie naparu do płukania jamy ustnej i gardła. Kwiaty bzu czarnego zwiększają elastyczność oraz obniżają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych. Aktualne doniesienia wskazują na działanie przeciwwysiękowe, sekretolityczne, immunomodulujące i przeciwobturacyjne. Działa wspomagająco w infekcjach  górnych dróg oddechowych, w katarze siennym, w przeziębieniach.

Występowanie

Bez czarny jest krzewem rosnącym powszechnie w całej Europie, północnej Afryce, w Azji.

Kwiat pierwiosnka wraz z kielichem

Kwiat pierwiosnka wraz z kielichem (Primulae flos cum calycibus); Pierwiosnek lekarski (Primula officinalis); Primulaceae

W lecznictwie stosowane są: kwiaty pierwiosnka oraz korzenie.

Właściwości lecznicze

Zawarte w pierwiosnku saponiny działają drażniąco na błonę śluzową jamy ustnej i gardła powodując zwiększenie wydzielania rzadkiego śluzu, ułatwiają jego rozrzedzenie poprzez wnikanie wody w struktury śluzu. Działają muko- i sekretolitycznie, przeciwzapalnie.

Wyciągi z pierwiosnka są składnikami preparatów ułatwiających odkrztuszanie, działają także przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i immunomodulująco. Surowiec zalecany jest w nieżytach nosa, gardła, w kaszlu.

Występowanie

Pierwiosnek rośnie w Europie oraz w Azji. W Polsce występuje na niżu. Roślina objęta częściową ochroną.

Szczaw lancetowaty (Rumex hydrolapathum) oraz mieszańce międzygatunkowe; Polygonaceae

Szczaw lancetowaty (Rumex hydrolapathum) oraz mieszańce międzygatunkowe; Polygonaceae

Surowiec pozyskuje się jesienią lub wiosną i odpowiednio suszy.

Właściwości lecznicze

Szczaw działa ściągająco, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Zawarte w surowcu garbniki wykazują właściwości koagulujące białka bakterii i wirusów, przez co utrudniają ich wnikanie do komórek. Garbniki unieczynniają także enzymy bakteryjne. Właściwości farmakologiczne uwarunkowane są także obecnością kwasów fenolowych. Znamienna i potwierdzona w badaniach jest ich aktywność antywolnorodnikowa i immunostymulująca. Roślina wykorzystywana jest w lecznictwie jako lek wspomagający terapię stanów zapalnych górnych dolnych dróg oddechowych, a także błony śluzowej jamy ustnej.

Występowanie

Występuje w całej Europie, również w Azji, Afryce Północnej i Australii. W Polsce nad brzegami rzek, stawów.

Ziele werbeny (Verbenae herba); Werbena pospolita (Verbena officinalis); Verbenaceae

Ziele werbeny (Verbenae herba); Werbena pospolita (Verbena officinalis); Verbenaceae

W lecznictwie stosuje się wysuszone, zbierane podczas kwitnienia liście i górne pędy rośliny.

Właściwości lecznicze

Werbena działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i ściągająco. Zalecane jest jej stosowanie przy infekcjach górnych dróg oddechowych (np. w zapaleniu błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, przeziębieniu czy nieżycie oskrzeli). Stosowana także pomocniczo jako surowiec wykrztuśny w przewlekłym zapaleniu oskrzeli oraz schorzeniach górnych dróg oddechowych. Przetwory z surowca działają korzystnie w dolegliwościach i schorzeniach błony śluzowej jamy ustnej i gardła takich jak angina, kaszel, nieżyty i stany zapalne górnych dróg oddechowych jako leki sekretolityczne. Werbena ma także właściwości antywirusowe oraz immunomodulujące.

Występowanie

Werbena jest byliną występująca na wielu kontynentach. W Polsce rośnie dziko na nizinach oraz pogórzach.

1Bachert C et al. Poster: Multicentre, randomised, double-blind, placebo-controlled parallel-group dose-finding study of herbal medicine (dry extract) BNO-1016 in acute rhinosinusitis. 84th Annual Meeting of the German Society of Oto-Rhino-Laryngology, Head and Neck Surgery, Nornberg 2013.

2Jund R et al. Clinical efficacy of a dry extract of five herbal drugs in acute viral rhinosinusitis. Rhinology 2012; 50(4): 417-426.

 

Zarezerwuj lek Sinupret Extract® w najbliższej aptece i zapłać przy odbiorze lub kup online

gdzie kupic sinupret

Zarezerwuj

kup sinupret extract

Kup