
Ostre a przewlekłe zapalenie zatok – jakie są różnice?
Czy wiesz, że zapalenie zatok dotyczy do 15% populacji, czyli w Polsce to jest prawie 6 mln Polaków? Zapalenie zatok przynosowych to problem często występujący u osób dorosłych i dzieci. Jakie są różnice pomiędzy ostrym zapaleniem zatok a przewlekłym, co je różni i jak rozpoznać?
Według danych epidemiologicznych zapalenie zatok dotyka do 15% populacji i najczęściej podłożem jest infekcja wirusowa. Można stwierdzić, że jest to infekcja samoograniczająca się, jednak może nieść za sobą ryzyko powikłań zagrażających życiu. Dlatego też nie należy jej lekceważyć.
Jaka jest definicja ostrego zapalenia zatok przynosowych?
Jeśli ostre zapalenie zatok przynosowych dotyka osobę dorosłą, wówczas mówimy o nagłym pojawieniu się 2 lub większej liczby objawów, z których jednym powinna być niedrożność nosa lub wydzielina z nosa, czyli katar:
- katar przedni lub tylny,
- niedrożność nosa,
- ból/uczucie rozpierania twarzy,
- upośledzenie/utrata węchu.
To co charakteryzuje ostre zapalenie zatok u osoby dorosłej to jest czas trwania infekcji, czyli okres do 12 tygodni, czyli aż 3 miesiące. W tym czasie mogą pojawiać się okresy tzw. bezobjawowe.
U dzieci ostre zapalenie zatok, czyli ostre zapalenie błony śluzowej nosa i zatok jest również definiowane jako nagłe wystąpienie 2 lub więcej spośród wymienionych poniżej objawów:
- niedrożność nosa,
- katar przedni/tylny,
- lub kaszel (w ciągu dnia lub w nocy)
Czas trwania infekcji jest bardzo ważny, a mianowicie ostre zapalenie zatok trwa do 12 tygodni, czyli tyle samo co u osób dorosłych i też mogą pojawić się okresy bezobjawowe, czyli bez kataru, niedrożność nosa bądź kaszlu.
Jak definiujemy przewlekłe zapalenie zatok przynosowych?
Przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok u osoby dorosłej jest definiowane dokładnie takimi samymi objawami jak ostre zapalenie zatok, zmienia się czas trwania infekcji. Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych trwa powyżej 12 tygodni. Wizyta lekarska w wywiadzie powinna uwzględnić objawy alergiczne, takie jak kichanie, wodnisty katar, łzawienie oczu oraz świąd oczu i nosa. Tak samo wygląda to u dzieci, objawy są identyczne jak w ostrym zapaleniu zatok, a czas trwania infekcji powyżej 12 tygodni.
Podsumowując katar infekcyjny zazwyczaj świadczy już o zapaleniu zatok przynosowych. Pojawia się jako jeden z głównych objawów ostrego i przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Wynika to z budowy fizjologicznej błony śluzowej nosa i zatok. Stanowią one jedną, wspólną całość.

- Znika blokada nosa²
- Ustępuje zatokowy ból głowy¹
- Można swobodnie oddychać²
Zarezerwuj lek w najbliższej aptece i zapłać przy odbiorze lub kup online

Zarezerwuj

Kup
1Bachert C et al. Poster: Multicentre, randomised, double-blind, placebo-controlled parallel-group dose-finding study of herbal medicine (dry extract) BNO-1016 in acute rhinosinusitis. 84th Annual Meeting of the German Society of Oto-Rhino-Laryngology, Head and Neck Surgery, Nornberg 2013.
2Jund R et al. Clinical efficacy of a dry extract of five herbal drugs in acute viral rhinosinusitis. Rhinology 2012; 50(4): 417-426.