Zatkany nos? Zatokowy ból głowy?

Produkty linii Sinupret®

Zapalenie zatok a przeziębienie

Zapalenie zatok a przeziębienie

Czy to jeszcze katar, czy już zapalenie zatok? Czym charakteryzują się te dwie choroby? Zapalenie zatok a przeziębienie poznajmy różnice

Zapalenie zatok a przeziębienie

Zapalenie zatok a przeziębienie – różnice między obiema chorobami mogą być z początku niewielkie. Na ich występowanie narażeni jesteśmy szczególnie jesienią i zimą kiedy łatwiej jest złapać różne infekcje. Mimo tego, że staramy się odpowiednio chronić przed zarazkami, nie zawsze nam się to udaje, a wtedy pojawia się pytanie dotyczące tego czy to jeszcze katar, czy już zapalenie zatok. Jak je od siebie odróżnić oraz czym charakteryzują się te dwie choroby – sprawdźmy różnice!

Uczucie zatkanego nosa w przeziębieniu

Często lekceważymy pierwsze objawy choroby, zamiast zostać w domu i odpocząć chodzimy do pracy, często również zapominamy o założeniu ciepłych ubrań, które są adekwatne do pogody. Szacuje się, że osoba dorosła może przeziębić się nawet kilka razy w roku, dlatego jeśli nie chcesz znaleźć się w tym gronie, nie lekceważ podstawowych objawów, np. kataru.

Tak naprawdę każdy katar, czyli wydzielina z nosa w połączeniu z jego zatkaniem, utratą węchu lub bólem w okolicy twarzy stanowią objawy zapalenia zatok. Najczęściej spotykane jest uczucie zatkanego nosa w przeziębieniu. I właśnie przeziębienie jest pierwszą fazą zapalenia zatok. Jest to tzw. ostre wirusowe zapalenie zatok. Zazwyczaj trwa 5-7 dni i jest chorobą samoograczniającą. Jeżeli trwa dłużej lub objawy zapalenia zatok zaostrzają się mamy do czynienia z powirusowym zapaleniem zatok.

Objawy OZPP

Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu przyczyn, objawów i przebiegu choroby OZZP (ostre zapalenie zatok przynosowych), warto jednak dowiedzieć się trochę więcej o samych zatokach. Są to przestrzenie znajdują się w kościach twarzoczaszki, połączone z jamą nosową. Do ich funkcji należy przede wszystkim ogrzewanie powietrza, które wydychamy, a także wyrównywanie ciśnień. Chronią również mózgoczaszkę przed urazami (takimi jak wstrząsy czy uderzenia).

Przyczyny ostrego zapalenia zatok

Do zapalenia zatok dochodzi w momencie osłabienia układu odpornościowego, ponieważ to właśnie wtedy organizm jest o wiele bardziej podatny na różnego rodzaju patogeny. Wirusy atakujące organizm powodują powstanie stanu zapalnego przez który zwiększa się ilość wydzielanego śluzu oraz obrzęk powodujący uczucie zatkania. Zazwyczaj utrzymuje się on przez kilka dni (5-7) i nie ma w tym nic niepokojącego. Nie oznacza to jednak, że objawy te można lekceważyć. Jeśli jednak w ciągu tych kilku dni katar nie ustępuje, a dodatkowo pojawia się dokuczliwy ból głowy lub gorączka, nasilenie objawów, to bardzo możliwe, że masz do czynienia z powirusowym lub bakteryjnym zapaleniem zatok. Dlatego też, najlepiej od razu udać się do lekarza, który zapisze odpowiednie leki, które pomogą udrożnić nos i ułatwią oddychanie.

Szczegółowy wywiad lekarski

Zapalenia zatok może zostać stwierdzone i leczone przez lekarza rodzinnego, w sytuacji komplikacji, braku odpowiedzi na leczenie skieruje do laryngologa. Lekarz, zaraz po wywiadzie przeprowadza badanie palpacyjne, pozwalające ocenić ból twarzy, który jest charakterystyczny dla schorzenia. Kolejnym jest rynoskopia przednia, za pomocą, której lekarz może sprawdzić, czy występuje stan zapalny błony śluzowej. Laryngolog przeprowadzi badanie endoskopowe, a w razie potrzeby zleci tomografię komputerową.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim o tym, żeby nie lekceważyć objawów zapalenia zatok, ponieważ każdy kolejny dzień może sprzyjać rozwojowi choroby i spowodować powikłania przeziębienia. Dlatego też, jeśli pojawi się silny katar, nie udawaj, że nic się nie dzieje, skonsultuj się z farmaceutą lub umów się na wizytę u lekarza i zastosuj wskazane przez niego środki.


Bionorica
« wróć do listy artykułów