array(0) { }

Zatkany nos? Zatokowy ból głowy?

Produkty linii Sinupret®

Roślinne ekstrakty na zapalenie zatok

Korzeń goryczki

Korzeń goryczki (Gentianae radix);
Goryczka żółta (Gentiana lutea);
Gentianaceae

Korzeń goryczki pozyskuje się z 3-4 letnich roślin, zbiera jesienią i szybko suszy.

Właściwości lecznicze

Zawiera substancje goryczkowe, tzw. sekoirydoidy, pochodne ksantonu, węglowodany oraz powstałe jako związki wtórne – substancje alkaloidowe. Wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci, jest określany jako lek sekretolityczny. Korzeń goryczki wykazuje ponadto działanie immunostymulujące, grzybobójcze oraz przeciwzapalne. Wykorzystywany jest m.in. w infekcjach górnych dróg oddechowych.

 

Występowanie

Goryczka występuje w licznych krajach, w tym w Polsce w rejonach wysokogórskich  – na łąkach Tatr i Karpat. W Polsce podlega ochronie.

Kwiat czarnego bzu

Kwiat bzu czarnego (Sambuci flos);
Bez czarny (Sambucus nigra);
Caprifoliaceae

W lecznictwie wykorzystuje się kwiaty / kwiatostany zebrane w słoneczną pogodę i odpowiednio suszone.

Właściwości lecznicze

Najważniejszym składnikiem surowca są flawonoidy (rutozyd, pochodne kemferolu i kwercetyny), kwasy fenolowe.

Występują także: olejek, garbniki oraz śluz.  W fitoterapii stosowany jest przede wszystkim jako środek napotny, lekko moczopędny. Używany także w formie naparu do płukania jamy ustnej i gardła. Kwiaty bzu czarnego zwiększają elastyczność oraz obniżają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych (rutozyd). Aktualne doniesienia wskazują na działanie przeciwwysiękowe, sekretolityczne, immunomodulujące i przeciwobturacyjne surowca. Sambuci flosdziała wspomagająco w nieżytach błony śluzowej GDO, w katarze siennym, w przeziębieniach.

 

Występowanie

Bez czarny jest krzewem rosnącym powszechnie w całej Europie, północnej Afryce, w Azji. Kwitnie obficie w miesiącach letnich.

Kwiat pierwiosnka wraz z kielichem

Kwiat pierwiosnka wraz z kielichem (Primulae flos cum calycibus);
Pierwiosnek lekarski (Primula officinalis);
Primulaceae

W lecznictwie stosowane są: kwiaty pierwiosnka oraz korzenie. Zebrane kwiaty suszy się w warunkach naturalnych, w przewiewie.

Właściwości lecznicze

Surowiec zawiera saponiny triterpenowe, znaczną ilość flawonoidów i karotenoidów, glikozydy fenolowe, olejek lotny. Saponiny działają drażniąco na błonę śluzową jamy ustnej i gardła powodując zwiększenie wydzielania rzadkiego śluzu, a obniżając napięcie powierzchniowe ułatwiają penetrację wody w struktury śluzu.

Działają muko- i sekretolitycznie. Składniki olejku (salicylan metylu) działają przeciwzapalnie. Wyciągi z pierwiosnka są składnikami preparatów ułatwiających odkrztuszanie wydzieliny oskrzelowej, działają także przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i immunomodulująco. Surowiec zalecany jest w nieżytach nosa, gardła, w kaszlu.

 

Występowanie

Pierwiosnek rośnie w Europie oraz w Azji. W Polsce występuje na niżu. Roślina objęta częściową ochroną.

Szczaw lancetowaty

Szczaw lancetowaty (Rumex hydrolapathum)
oraz mieszańce międzygatunkowe;
Polygonaceae

Surowiec pozyskuje się z roślin rosnących na stanowiskach naturalnych jesienią lub wiosną i odpowiednio suszy.

Właściwości lecznicze

Surowiec zawiera bogaty zespół garbników, kwasów fenolowych oraz związki antranoidowe. Obecność garbników warunkuje ściągające (garbujące) – trwale uszkadzające struktury białkowe – mechanizm działania przeciwwirusowego i przeciwbakteryjnego. Wynika on z wysokiego powinowactwa tych związków do białek i nieodwracalnego wiązania się z nimi. Garbniki powodują zlepianie się komórek bakterii bądź wirusów, co utrudnia ich absorpcję do komórek żywiciela. Garbniki unieczynniają także aktywność enzymów bakteryjnych (substancji o białkowych strukturach). Właściwości farmakologiczne ziela uwarunkowane są także obecnością kwasów fenolowych. Znamienna i potwierdzona w badaniach biologicznych wielu fenolokwasów jest ich aktywność antywolnorodnikowa i immunostymulująca. Roślina wykorzystywana jest w lecznictwie jako lek wspomagający terapię stanów zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych, a także błony śluzowej jamy ustnej.

 

Występowanie

Występuje w całej Europie, również w Azji, Afryce Północnej i Australii. W Polsce nad brzegami rzek, stawów.

Ziele werbeny

Ziele werbeny (Verbenae herba);
Werbena pospolita (Verbena officinalis);
Verbenaceae

W lecznictwie stosuje się wysuszone, zbierane podczas kwitnienia liście i górne pędy rośliny (ziele).

Właściwości lecznicze

Z uwagi na obecność glikozydów irydoidowych (m.in. werbenalina), związków polifenolowych (werbaskozyd), werbena działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i ściągająco. Zalecane jest jej stosowanie przy infekcjach górnych dróg oddechowych (np. w zapaleniu błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, przeziębieniu czy nieżycie oskrzeli). Stosowana także pomocniczo jako surowiec wykrztuśny w przewlekłym zapaleniu oskrzeli oraz schorzeniach GDO. Przetwory z surowca działają korzystnie w dolegliwościach i schorzeniach błony śluzowej jamy ustnej i gardła takich jak angina, kaszel, nieżyty i stany zapalne GDO jako leki sekretolityczne. Werbena ma także właściwości antywirusowe oraz immunomodulujące.

 

Występowanie

Werbena jest byliną występująca na wielu kontynentach. W Polsce rośnie dziko na nizinach oraz pogórzach.

Zobacz także

Produkty linii Sinupret®

Sinupret®

Tabletki drażowane

Sinupret®

Sinupret®

Tabletki drażowane

W leczeniu przewlekłego zapalenia zatok

Sinupret Extract

Tabletki drażowane

Sinupret Extract

Sinupret Extract

Tabletki drażowane

W leczeniu ostrego zapalenia zatok

Sinupret® krople

krople doustne, roztwór

Sinupret® krople

Sinupret® krople

krople doustne, roztwór

W leczeniu ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok