Zatkany nos? Zatokowy ból głowy?

Produkty linii Sinupret®

Ile trwa zapalenie zatok?

Ile trwa zapalenie zatok?

Katar jest często lekceważonym objawem przeziębienia. Nieleczona infekcja wirusowa lub bakteryjna może wywołać zapalenie zatok. Ile trwa zapalenie zatok?

Ile trwa zapalenie zatok?

Katar to jeden z podstawowych objawów przeziębienia, który często lekceważymy. A to duży błąd, ponieważ nieleczona infekcja zarówno wirusowa, jak i bakteryjna może nieść ze sobą różne konsekwencje, jak na przykład zapalenie zatok oraz inne schorzenia. Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trwa zapalenie zatok, ponieważ wpływ na to mogą mieć różne czynniki, zarówno wiek pacjenta, stadium choroby oraz odpowiednio dopasowane leki. Jedno jest pewne nie można go lekceważyć!

W celu ujednolicenia diagnoz stawianych przez lekarzy rodzinnych i laryngologów definicja zapalenia zatok została sprecyzowana w dokumencie utworzonym przez EAACI (Europejską Akademię Alergologii i Immunologii Klinicznej). Według niej określa się je jako zapalenie błony śluzowej nosa i błony śluzowej zatok – jako całości. Taka ujednolicona definicja znacznie ułatwia diagnozę i nie wprowadza pacjenta w błąd. Mimo szczegółowego wyjaśnienia źródła choroby, pacjenci często pytają o czas przebiegu takiego schorzenia i na to pytanie postaramy się dzisiaj odpowiedzieć.

Ostre zapalenie zatok, ile trwa i czym jest?

Szacuje się, że ostre zapalenie zatok może trwać do 12 tygodni, natomiast przewlekłe ponad 12 tygodni.

Zapalenie zatok zazwyczaj wywołane jest przez wirusy. Jednocześnie może dojść do niego także na skutek alergii, złej budowy przegrody nosowej, refluksu żołądkowo-przełykowego, niedoborów odporności, czynnego i biernego palenia, czy zanieczyszczenia powietrza (np. smogu). Poszukując odpowiedzi na pytanie ile trwa zapalenie zatok, można przytoczyć poniższe szacunkowe dane. Ostre zapalenie zatok ile trwa? Najczęściej nie dłużej niż około 5-7 dni. W trakcie choroby najczęściej występuje wyciek z nosa lub jego zatkanie, które utrudnia oddychanie. Sama infekcja najbardziej intensywna jest pomiędzy 3, a 6 dniem. Natomiast wydzielina zazwyczaj na początku jest wodnista, następnie staje się gęsta, nieprzejrzysta, a na koniec znowu wraca do formy płynnej.

Objawy wirusowego zapalenia zatok

Do najczęstszych i najbardziej charakterystycznych symptomów zapalenia zatok należą:

  • Wyciek z nosa i niedrożność,

oraz dodatkowo:

  • Utratę węchu i smaku,
  • Ból głowy oraz ucisk twarzy,

Wirusowe zapalenie zatok – ile trwa i jak je odróżnić od bakteryjnego?

Niestety nie jest to proste, nawet lekarzowi podczas pierwszej wizyty ciężko jest określić czy przyczyną choroby jest wirus, czy bakteria Bakteryjne zapalenie zatok jest rzadkim zjawiskiem dotyczy ok. 2% infekcji zatok. Jeśli wystąpi gorączka powyżej 38 st., silny ból, objawy bardziej nasilone po jednej stronie, pogorszenie po wstępnej poprawie, możemy podejrzewać chorobę bakteryjną. Co ważne ropna wydzielina, czy podbarwiony katar nie jest objawem infekcji bakteryjnej. Oczywiście należy wtedy ponownie udać się do lekarza.

Ile trwa leczenie zapalenia zatok?

Jak już zostało wspomniane na początku, jeśli samolecznie nie pomaga, objawy utrzymują się ponad 10 dni lub dochodzi do pogorszenia stanu, należy od razu udać się do lekarza. Samodzielne leczenie się w domu przypadkowymi środkami nie pomoże, a co gorsza może doprowadzić do powikłań. Lekarz podczas kontroli postawi diagnozę na podstawie, której dobierze odpowiednie leki. W przypadku tej choroby właściwa diagnoza ma ogromne znaczenie, ponieważ zapalenie wirusowe leczy się inaczej niż bakteryjne.

Jeśli Twój organizm zaatakował wirus to najprawdopodobniej lekarz przepisze Ci leki przeciwbólowe, obkurczające, leki pochodzenia naturalnego, płukanie nosa solą fizjologiczną lub inne środki mające na celu zmniejszenie stanu zapalnego błony śluzowej nosa. Natomiast w przypadku objawów wskazujących na to, że przyczyną choroby jest bakteria konieczne będą donosowe glikokortykosteroidy i odpowiednie antybiotyki.

Zatoki – jak długo trwa leczenie

Mimo tego, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile trwa leczenie zatok (ponieważ na długość trwania choroby mogą wpływać różne czynniki) to możemy wyróżnić trzy różne grupy, determinujące ile trwa zapalenie zatok. Należy do nich zapalenie:

Ostre wirusowe

Najłatwiej je scharakteryzować, ponieważ pojawia się nagle wraz z intensywnym katarem, często również dodatkowym objawem jest ból głowy. Ile trwa wirusowe zapalenie zatok – szacuje się, ze najczęściej około 5 dni.

Powirusowe

Gdy objawy ostrego stanu trwają ponad 10 dni albo po 5 dniach zaostrzają się mówimy o powirusowym zapaleniu zatok, które trwa od 10 dni do 12 tygodni. Leczenie może trwać 2 tygodnie i dłużej

Przewlekłe

Trwa o wiele dłużej niż ostre, diagnozuje się je gdy objawy trwają min. 12 tygodni. Jednocześnie jego objawy są często bardziej delikatne, ale mogą gwałtownie się nasilać. Leczenie jest długotrwałe, często operacyjne

Jak widać, problemy z zatokami mogą być bardzo uciążliwe, a do tego często wracać jako dużo poważniejsze schorzenie. Nie można też jednoznacznie, bez szczegółowych badań stwierdzić ile trwa zapalenia zatok. Dlatego też nie lekceważ przeziębienia, tylko od razu udaj się do lekarza rodzinnego. Jeśli nie będzie on mógł postawić jednoznacznej diagnozy, to poproś o skierowanie do laryngologa, który wykona bardziej szczegółowe badania.


Bionorica
« wróć do listy artykułów